Az eseményről, egyik résztvevő diákunk, Kiss Eszter (10.e) írt részletes összegzést, értékelést.
Europawoche 2023
Európa-hét a német cserediákokkal
Nagy örömömre idén én is csatlakozhattam gimnáziumunk Európa-hét programjához, melynek keretében szeptember 16. és 22. között 12 diák és 2 pedagógus érkezett a városunkba testvériskolánkból, a németországi Gommernből. Igaz, hogy már júniusban ki-ki felvette a kapcsolatot a leendő vendégével, de a személyes találkozást nálam is nagy izgalom előzte meg: Vajon megértem-e az „echte” németet? Tudom-e kamatoztatni és bővíteni a nyelvi ismereteimet? Egyáltalán megtaláljuk-e a közös hangot a cserediákkal?
A vendégek érkezése előtt üdvözlőfalat készítettünk a Steckbrief-ekből és a projektről a gimnázium aulájába, hogy az egész iskola megismerhesse a résztvevőket és a hét témáját. Szombaton kora délután, még kissé izgatottan üdvözöltük új ismerőseinket, de hamar kiderült, hogy fölösleges volt az aggodalom! Az otthonunkban már az első közös ebédnél egyre gördülékenyebbé vált a beszélgetés, majd vasárnap még jobban egymásra hangolódtunk, mert minden német diák a fogadó családjával közös programon, kiránduláson vett részt.
Hétfőn együtt érkeztünk a gimnáziumba, ahol idegennyelvi órákon csatlakoztunk iskolánk többi tanulójához, hogy ők is gyakorolhassák a német nyelvet.
A projekt fő témája a magyar és német gyökerekkel rendelkező Liszt Ferenc volt. A témahét programjain kiscsoportokban a zongoraművész, zeneszerző munkásságába nyertünk betekintést a művészetek különböző ágain keresztül. Német nyelvű animációkat készítettünk életének egyes szakaszairól, majd a romantika korszakának néhány darabját hallgathattuk meg a Hajdúböszörményi Bartók Béla Zenei AMI tanárainak koncertjén, hogy hangolódjunk a témára. Liszt-parafrázisokat alkottunk Pálfi Gyula tanár úr vezetésével, de volt közös daltanulás (Liszt: Morgenlied) Bíróné Márkus Andrea tanárnővel, valamint rövid tánckoreográfiákat is állítottunk össze.
Mindemellett jutott ideje vendégeinknek a városunkkal, hazánkkal való ismerkedésre is, hiszen a legtöbben először jártak Magyarországon. Hajdúböszörmény történetét és főterét játékos feladatokon keresztül mutattuk meg nekik. Egésznapos kiránduláson, városnézésen voltunk Budapesten, ahol jártunk a Hősök terén és a Városligetben, meglátogattuk a Liszt Emlékmúzeumot, dunai hajózás során megcsodáltuk a gyönyörű történelmi emlékhelyeket, építészeti alkotásokat, de jutott idő vásárlásra is a Westendben. Különleges élmény volt számukra a hortobágyi puszta látványa, a lovaskocsizás és lovasbemutató is.
A témahét zárásaként csütörtökön megtekinthették az érdeklődő diákok és pedagógusok, valamint a fogadó családok tagjai az elkészült alkotásainkat, prezentáció, rajz- és fotókiállítás, illetve ének- és táncbemutató formájában. Az utolsó este jóízű slambucvacsorával, röplabdázással, kosarazással, hangulatos beszélgetéssel telt. Pénteken a közös „Fórumozás” és kiadós ebéd után nehéz szívvel, könnyes szemmel, de a folytatás ígéretével vettünk búcsút német barátainktól; bízva abban, hogy a tőlünk kapott apró ajándékokon és az elkészült számtalan fotón kívül sok felejthetetlen élményt, kedves emléket visznek magukkal. Egy hét kevés idő ahhoz, hogy alaposan megismerjük egymást, de elég egy - akár életre szóló - barátság kezdetéhez!
A sokszínű programok megtervezését és megvalósítását – a német és a magyar diákok, valamint a fogadó családok nevében is – szeretném megköszönni Pálfi Judit és Szathmári Melinda tanárnőknek, akiknek fáradhatatlan munkája hozzájárult az egész hét sikeréhez!
Kiss Eszter 10. e