A hajdúböszörményi hatosztályú ev. ref. gymnasium hatodik osztálya az 1901/1902. tanévben egy digitálisan restaurált képen.
Ez az az osztály, amellyel felmenőleg kiépült a főgimnázium nyolc évfolyama az 1903/1904. tanévre. A gimnázium ekkor megkapta az érettségi vizsgáztatás jogát, s legelőször iskolánk történetében ezek közül a diákok közül heten érettségiztek itt, a gimnáziumunkban.
Álló sor: Körtvélyessi Sándor; Sóvágó Gábor; Mező Imre; Uzonyi György;
Ülő sor: Fekete János; Szily Gyula; középen Rábold Gusztáv osztályfőnök; Csokonay József; Nagy Antal.
A háttérben lévő alak valószínűleg az iskolaszolga, aki ebben a tanévben Miklóssi Márton volt, de ezt ma már nemigen lehet igazolni.
A nevek közül több sokaknak ismerős lehet. Sóvágó Gábor (1885–1938) hajdúböszörményi lelkipásztor lett. Uzonyi György (1885–1967) ügyvéd, országgyűlési képviselő, aki életét amerikai emigrációban fejezte be. Mindketten a két világháború közötti Hajdúböszörmény közéletének meghatározó alakjai. Csokonay József egykori bagaméri lelkipásztor (1885–1972) neve is ismerős lehet, az ő azonos nevű fia, az egykori jeles nyíregyházi osztályos főorvos is bocskais diák volt.
Életrajz/Történet:
Rábold Gusztáv (1873 - 1949), hajdúböszörményi majd 1913-tól debreceni főgimnáziumi tanár, református lelkész, latin-görög tudós fordító, a magyar Kálvin fordítások egyik legjelentősebb alakja volt. Politizált is, előbb szabadelvű politikus, később a Független Kisgazdapárt politikusa, 1939-ben országgyűlési képviselőjelöltje. Jelöltsége a parlamenti választások időszakára esett.
Újságíró, szerkesztő is volt! A H.- Böszörmény és Vidéke fejlécén 1910 elején dr. Molnár István mellett felelős szerkesztőként Rábold Gusztáv neve tűnt fel, 1910 májusában pedig a főszerkesztő már Rábold Gusztáv lett. Hajdúböszörményben ekkor az újságírói gárdához tartoztak U. Szabó Lajos, Rábold Gusztáv gimnáziumi tanár, Bokor József, Fenyvesi Sándor banktisztviselő, Bakóczi Endre református lelkész, Harsányi Ferenc gimnáziumi tanár a H.-Böszörmény és Vidékénél, továbbá Schmidt Frigyes a H-Böszörményi Hírlapnál. Az esetenként felbukkanó főmunkatársak, főszerkesztők (a felelős szerkesztő mellett), akik tulajdonképpen a mai fogalmaink szerint rovatszerkesztők voltak, szintén a lapok írói gárdájából toborzódtak. Rábold Gusztáv gimnáziumi tanár szerint „lapot írni nem könnyű dolog ... jó újságot írni mindenekfelett terhes feladat,,. Minden törekvése ezért arra irányul, hogy szerkesztése alatt a H. Böszörményi Hírlap „nemcsak újság, hanem jó újság,, legyen, olyan, amit el is olvasnak. Vezérelvéül azt tűzte ki, hogy „győzzön mindenben a jobb.
Rábold Gusztáv szaktárgyai a latin, görög. Szolgálati éve 35, ebben az intézetben: 22. Nyugalomba vonult 1935-ben. A Dóczy ma is a jeles tanárok között tartja számon. Az 1909-i év legjelentősebb Kálvin-fordítása kétségtelenül az Institutio 1559-i kiadásának magyar fordítása volt. A keresztyén vallás rendszere, amelyet szerzője Kálvin János 1559-ben foglalt először négy könyvbe s osztott föl a tárgy természete szerint fejezetekre és kibővített annyira, hogy az csaknem új műnek volt tartható. A teljes Institutiót fordították Czeglédi Sándor, akkor nagysallói lelkész és Rábold Gusztáv, hajdúböszörményi ref. főgimnáziumi tanár. Felülvizsgálták Dr. Antal Géza és Borsos István.
Nyakas Miklós
Kálvin téri HÍRmondó XIII. évf. 3. sz. 29.p.
Chronologie des István Bocskai Gymnasiums in Hajdúböszörmény, 1621 - 2021
Übersetzt von Csaba Kiss
Bővebben: Chronologie des István Bocskai Gymnasiums in Hajdúböszörmény, 1621 - 2021
The chronology of István Bocskai Secondary Grammar School in Hajdúböszörmény, 1621 - 2021
Translated by Csaba Kiss
Bővebben: The chronology of István Bocskai Secondary Grammar School in Hajdúböszörmény, 1621 - 2021
And the winner is...
December 7-én a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen adták át a Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetsége által tizenhat éve alapított Év Informatikai Oktatója pályázat, valamint a Szövetség által idén először meghirdetett Scientific Games – Az év tanári csapata a digitalizációért pályázat díjait.
A Szövetség idén első alkalommal a középiskoláknak is pályázatot hirdetett. A Scientific Games Díj – Az év tanári csapata a digitalizációért 2 millió forint díjjal járó pályázatot a Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium tanári csapatának ítélte a zsűri.
A VISZ által felkért zsűri a Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium pályázatát találta a legjobbnak, így ők nyerték el a Scientific Games Kft. által felajánlott 2 millió forintot.
A csapat tagjai: Oláh Tibor intézményvezető-helyettes, informatika tanár, Molnárné Kövér Ibolya, az Ember és Társadalom munkaközösség vezetője, történelem-földrajz tanár, Németi Edit, a Természettudományok munkaközösség vezetője, fizika-kémia tanár, Oláhné Flinta Marianna, az Informatika munkaközösség vezetője, matematika-informatika tanár, dr. Nagy Attila biológia-földrajz tanár, valamint Magi Csaba történelem- mozgóképismeret és média tanár.
A zsűri elsősorban az iskolai oktatás digitalizációjának átfogó koncepcióját, valamint a gimnáziumban folyó munka modellként való alkalmazhatóságát emelte ki a pályázat legfőbb erényeként.
A jubileumát ünneplő Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium kiváló tehetséggondozó szervezetként 2021-ben megkapta a Nemzeti Tehetségközpont „Bonis Bona – A Nemzet Tehetségeiért” díját.
A 400 éves Gimnázium jubileumi ünnepség sorozatának képzőművészeti állomása Pálfi Gyula "Velem is megtörtént" című kiállítása.
"Négyszáz év, négyszáz oldal" / A gimnázium jogelőd iskolája első említésének 400. évfordulójára kiadott Jubileumi Emlékkönyv bemutatása
A 400 éves Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium jubileumi ünnepélye
A Gimnázium fennállásának 375. évfordulójára kiadott évkönyvben szereplő iskolatörténeti visszaemlékezést Csiha László tanár úr írta. Ennek egy rövid változatát tesszük itt közzé.